więcej

Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 lipca 2021 r. w sprawie udzielania przez partię polityczną licencji na wykorzystywanie jej symbolu graficznego

Warszawa, dnia 5 lipca 2021 r.

PAŃSTWOWA
KOMISJA WYBORCZA

ZKF-416-8/21

Wyjaśnienia w sprawie udzielania przez partię polityczną licencji na wykorzystywanie jej symbolu graficznego

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z kierowanymi do niej pytaniami o możliwość udzielania przez partię polityczną licencji na wykorzystywanie jej symbolu graficznego, wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 27 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 580) działalności gospodarczej w rozumieniu odrębnych przepisów nie stanowi prowadzenie przez partię polityczną działalności własnej polegającej na sprzedaży tekstu statutu lub programu partii, a także przedmiotów symbolizujących partię i wydawnictw popularyzujących jej cele i działalność oraz na wykonywaniu odpłatnie drobnych usług na rzecz osób trzecich z wykorzystaniem posiadanego sprzętu biurowego. W katalogu tym nie zostało ujęte odpłatne udzielanie licencji na wykorzystywanie symbolu graficznego partii przez podmioty trzecie w celu czerpania przez nie korzyści finansowych ze sprzedaży oznakowanych tym symbolem przedmiotów. Oznacza to, że tego typu działanie partii nie jest dopuszczalne w świetle przepisów ustawy o partiach politycznych.

Stanowisko takie podzielane jest w doktrynie – zob. np. komentarz A. Gorgola, w którym stwierdził on, że ograniczenie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez partie obejmuje zarówno zakaz prowadzenia samodzielnej działalności zarobkowej, jak i udział w tworzeniu wspólnych przedsięwzięć gospodarczych w celu partycypowania w dochodach (w: Ustawa o partiach politycznych, Komentarz, red. M. Granat, Warszawa 2003, s. 94).

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 1 ustawy o partiach politycznych, partia polityczna jest dobrowolną organizacją, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej. Nie jest zatem celem działalności partii politycznej umożliwianie czy wspieranie działalności gospodarczej innych podmiotów i umożliwianie im czerpania dodatkowych dochodów dzięki wykorzystaniu symbolu graficznego partii. Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o partiach politycznych majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne. Wydatki poniesione przez partię na nabycie praw do korzystania z jej symbolu graficznego nie mogą w związku z tym zostać, chociażby w części, przeznaczone na zwiększanie sprzedaży, a tym samym dochodów innych podmiotów. Oznacza to, że nawet nieodpłatne udzielenie licencji na wykorzystywanie symbolu graficznego partii przez podmioty trzecie stanowiłoby naruszenie art. 24 ust. 2 ustawy o partiach politycznych.

Nie można także pominąć tego, iż partia, udzielając licencji danemu podmiotowi na wykorzystanie jej symbolu graficznego do produkcji i sprzedaży przedmiotów zawierających go, wyrażałaby zgodę na przekazywanie na jej rzecz przez podmiot wytwarzający te przedmioty korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym, polegającej na promocji partii przez umieszczanie na wytwarzanych wyrobach jej symbolu graficznego. Ustawa o partiach politycznych w art. 25 ust 1 w związku z ust. 4a stanowi, że wartości niepieniężne mogą być przekazywane partii politycznej jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Przekazywanie takich wartości partii politycznej przez inne podmioty i przyjmowanie ich przez nią stanowiłoby zatem naruszenie powołanego przepisu.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Sylwester Marciniak

 

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    06-07-2021 11:28

    Wprowadził:

    Krzysztof Lorentz